Mediální tibiální stresový syndrom („shint splint“) – příčiny a léčba

Bolesti na vnitřním zadním okrají holenní kosti způsobené zánětem periostu (okostice) se v angličtině označují jako „shin splint“ a dnes je většinou odborníků označován jako mediální tibiální stresový syndrom (MTSS).

Vyskytuje se během intenzivní sportovní zátěže a většina autorů uvádí, že hlavní příčina MTSS je zánět periostu holenní kosti. Nové studie ovšem říkají, že pod pojmem MTSS je zahrnuto široké spektrum stresových poranění, jako je tendinopatie, periostální remodelace a stresové reakce kostní tkáně (Gailbraith, Lavallee, 2009). Největší predispozice ke vzniku MTSS mají běžci. Dále tento syndrom nacházíme u hráčů basketbalu, tanečníků, gymnastů či tenistů (Hubbard et al., 2009). S MTSS má zkušenost přibližně 10 až 20% běžců.

Ačkoliv přesná příčina tohoto není dosud zcela jasná, má se za to, že se jedná o mikrotraumatizaci tkání způsobenou během, chůzí či cvičením na tvrdém povrchu či v nevhodné obuvi nebo nesprávným tréninkem a vysokými dávkami uběhnutých kilometrů. 

Nejlepší "metodou léčby" MTSS je v první řadě předcházet jeho vzniku!

V mnoha případech je prevencí vzniku zvýšení síly, vyváženosti a flexibility dolních končetin,

Unikátním prostředkem vytvořeným právě k posílení všech tří kategorií je ProStretch Plus. Je prokázáno, že ProStretch Plus pomáhá k protažení hlubokých svalů a přispívá k dlouhodobé flexibilitě potřebné k trvalému řešení MTSS.

Prevence MTSS : anterotibiální strečink

ProStretch Plus je perfektní prostředek jak dosáhnout postupného protažení potřebného k posílení lýtka a dostatečné svalové síly a flexibility.

Vedle používání ProStretch Plus je k dispozici ještě několik dalších cvičení a protahovacích cviků, které můžete provádět.