Perkusní terapie - co to je?

Perkusní terapie známá také jako neuromuskulární vibroterapie využívá velmi rychlých tlakových pulsů (rázů). koncentrovaných do relativně malé oblasti k ošetření myofasciálních tkání, tj. vazů, úponů, šlach, fascií a svalů.


booster_ProX_19_750

Přístroj zvaný perkusor zvyšuje krevní zásobení poškozených tkání, snižuje bolesti a následně zlepšuje funkci a rozsah pohybů v postižených kloubech.


myofibril_stretch1083

PRODLOUŽENÍ SVALOVÝCH A VAZIVOVÝCH VLÁKEN

Výsledkem působení vysokofrekvenčních rázů je šetrné protažení svalových fibril i vazivových vláken, které je účinnou prevencí mechanických mikrotraumat špatně se hojících tkání.

Samozřejmě tak dochází i ke zvýšení flexibility, výkonu i zrychlení neuromuskulárních reakcí.

Neuromuskulární vibrační léčba se od tradičních masáží podstatně liší v desenzitizaci (snížení citlivosti) okolí postižených svalů, kterou působí perkuse.

Fyzické zklidnění svalových struktur umožňuje ošetření specifických svalových a vazivových problémů s menší bolestivostí a diskomfortem a snadněji dosáhnout výraznější úlevy.

Navíc tradiční masáž prováděná lidskou rukou nemusí pronikat až do hluboko uložených a tedy obtížně přístupných myofasciálních tkání a účinek proto může být jen velmi omezený.


artery_structure1083

ZVÝŠENÍ KREVNÍHO ZÁSOBENÍ

Jelikož je perkusní terapie schopna velmi účinně pronikat a působit i na hluboko uložené svaly, pomáhá zvyšovat krevní cirkulaci a zásobení kyslíkem různých částí těla, zejména v cílových oblastech.

Mj. tak omezuje bolesti, urychluje hojení a regeneraci tkání.

Účinky perkusní terapie ale nejsou využívané pouze k rekonvalescenci, ale i k prevenci poranění nejen v běžném životě (např. tenisový loket), ale např. i u předních sportovců světa tzv. zahřívacím mechanismem.

Poslední studie odhalily, že vliv perkusní terapie na svalová vlákna je až 30x účinnější než běžné masážní techniky.

Pomáhá nejen udržovat rovnováhu mezi svalovými skupinami a tonizovat muskulární struktury v ošetřované oblasti, ale zároveň uvolňuje spasmy i ztuhlost tkání a tím snižuje zátěž kladenou i na kosti a klouby. 

Neuromuskulární perkusory pomáhají odstranit kromě ztuhlosti i myofasciální bolesti, včetně trigger pointů, a zvýšit rozsah pohybů i zlepšit perfuzi (prokrvení) tkání.