Skokanské koleno (jumper´s knee)

Jedná se o bolest úponu čtyřhlavého svalu stehna (musculus qudriceps femoris) na patelu.

Přetěžování v tomto místě omezuje průtok krve a lymfy, které mají za úkol nejen svaly a ostatní tkáně zásobovat kyslíkem a živinami, ale při cestě zpět sebou brát i různé metabolity a škodlivé látky, které se v těle hromadí.

Při dlouhodobém přetěžování se úpon zanáší škodlivými látkami, které se zde hromadí a dochází k rozvoji zánětlivého procesu.

„Skokanské koleno“ se následně projevuje jako bolest přímo pod čéškou.

Tento problém je typický pro sportovce, u kterých převažují doskoky či výskoky, kdy dochází k přetěžování toho úponu a drobným trhlinkám, které se hojí bolestivými jizvami.

Postupně dochází k degenerativním změnám

Je typická pro sportovce, u kterých převažují doskoky či výskoky, kdy dochází k dráždění toho úponu, drobným trhlinkám, do kterých vrůstá bolestivá jizva.

jumpers-knee-patella-tendonPostižení se nachází nejčastěji v místě apexu pately (dolní okraj čéšky).

Bolest se projevuje nejprve při zátěži (skákání) postupně u těžších stadií i během zátěže.

 


JAK NA TO

Některé masti, gely a léky na určitou dobu mohou pomoci od bolesti, ale jejich vedlejší účinky často tělu škodí (např. kortikoidy, nesteroidní antirevmatika, apod.).

Při operativní léčbě se jedná o invazivní zákrok, po kterém musí být koleno minimálně měsíc v pevné ortéze, a dalších 6 týdnů se pomalu dostává k plné zátěži. Většinou naštěstí není potřeba.

Moderní prostředky však usnadňují zvládnutí jak zánětlivé fáze, tak i předejít degeneraci vazu tím, že tlumí zánětlivou reakci, zlepšují krevní zásobení a odstraňují otok měkkých tkání kolene.

caremax300-banner769

Patří k nim zejména aktivní ortézy Care Max kombinující RedLight terapii s Far Infrared zářením a mechanickou masáží nebo kombinovaný studený LASER.

combilaser-banner769