Nejčastěji dělá problém BEDERNÍ ČÁST PÁTEŘE. Jak na to?

Vzhledem k dnešnímu životnímu stylu jsou bolesti v oblasti bederní páteře a kříže stále častějším problémem.

Zpočátku jsou bolesti většinou mírné, nijak významně omezující, a proto jsou často přecházené.

Avšak i takové nevýrazné problémy jsou pro každého důležitou informací o tom, že dochází k přetěžování a tím pádem i poškozování určitých struktur.

Je potřeba udělat vše pro to, aby k dalšímu přetěžování již nedocházelo.

Jinak se problém prohlubuje, což má za následek postupné degenerativní poruchy na páteři a zejména meziobratlových ploténkách.

Typické je poškození vazivového prstence ploténky a vyklenutí (protruze) nebo přímo VÝHŘEZ rosolovitého jádra. 

disc_hernia_SM

Ten se již projeví velmi nepříjemnými bolestmi a vedou k zásadnímu omezení pohyblivosti páteře. 

Naštěstí ve většině případů je možné snížením tlaku na ploténku dosáhnout jejího návratu do normální pozice i bez nutnosti chirurgického zákroku.

Všimněte se na levé části obrázku, jak se v průběhu trakce (natažení) páteře vyhřezlá měkká střední část ploténky utiskující nervový kořen (červená barva) vrací zpět do své původní pozice. 

To uvolňuje tlak na nervové struktury a bolest ustupuje (v pravé části vidíte totéž v bočním pohledu.

Decompression

Pokud chceme ovlivnit bolesti v dolní části zad, musíme si uvědomit, že s bedry velmi zásadně souvisí i postavení v oblasti pánve, aktivita pánevního dna, aktivita bránice, ale stejně důležité je i postavení a svalová souhra v oblasti kyčelního kloubu.

Proto je při prevenci i řešení již problémů vzniklých nutné brát v úvahu i tyto oblasti a upravit často celkové postavení zad, včetně páteře krční (hrbení se) a kyčelních kloubů.

Naštěstí je k dispozici řada prostředků, které pomáhají snížit přetížení bederní páteře. Některé z nich najdete v kapitole Bolesti bederní páteře.

L-TRAC-1_SM-1308

Je důležité brát v úvahu, že čím déle jsme záda ignorovali a přecházeli jejich varovné signály, tak tím déle bude náprava trvat.

Neočekávejte okamžitý ústup již rozvinutých potíží či rychlé zlepšení chronického stavu.

Proto i aplikace fyzikálních metod (termo- či kryoterapie), tak i elektroléčebných (TENS, PEMF, WINS aj.) bude v dlouhodobě zanedbaných případech samozřejmě delší.

Povzbudivé ale je, že při správném, pravidelném a dlouhodobém postupu lze většině potíží s bederní páteří úspěšně předcházet.

no_more_back_pain_2SM1083